Quantcast
Channel: BRAINEL MEHANDI A STÍLUSRÓL
Viewing all 58 articles
Browse latest View live

A láthatatlan stílusjegy

$
0
0

Az 1921-ben megjelent illat, mindmáig az
egyik, hanem a legismertebb illat a világon

Ha megkérek valakit, nevezzen meg néhány klasszikus illatot, hiszik vagy sem, a legtöbben mindössze egyet tudnak mondani: CHANEL 5. Ennyi. Nem hibáztatok én ezért senkit, de ami azt illeti, kísérteties párhuzamot vélek felfedezni az öltözködés-, és az illatműveltségünk között. Nem nagyon örököltünk e téren sem, vagy amit igen, az nem igazán képezi részét az egyetemes illatkultúrának. A rendszerváltás után elárasztottak bennünket a tömegtermékek, majd az igényesség látszatával játszó „divatparfümök” igyekeztek hódítani. Sikerrel. Nem véletlen az imént említett párhuzam, mert, ahogy az öltönyök esetében a címke alapján értékelünk, bizony itt is erősen hajlamosak vagyunk arra, hogy a tartalom, vagy a konkrét illat helyett inkább a parfüm márkákhoz társított illúziót, a mesterségesen felépített presztízst vásároljuk meg.  Nem arról van szó hát, hogy olcsó illatokat használunk. Dehogy. Viszont jártasság hiányában ki vagyunk szolgáltatva a márkamenedzserek zsonglőrködésének, az imázskommunikáció trükkmestereinek. Tetszik vagy sem, a legtöbben egy évi 1500 milliárdos iparág játékszerei vagyunk, akiket orruknál fogva vezetnek.  Évente körülbelül 700 új parfüm kerül piacra, melyek többsége nem valamilyen művészi alkotófolyamat ragyogásában, hanem a nyereségérdekelt marketing árnyékában születik. Az eladhatóságot támogató eszközök között kiemelt helyet kapnak a jól csengő sztárnevek, vagy divatházak emblémái. A legtöbb ilyen parfümnek az érintett névhez legfeljebb annyi köze van, hogy rákerült az üvegre. De engem személy szerint nem az zavar leginkább, hogy mi van az üvegen, hanem az, ami benne van. Akárcsak a tömegkereslet kiszolgálására szakosodott konfekció öltönyök esetében, ahol jól csengő címke mögött a gépi tucatmunka, a műanyag és a ragasztó határozza meg a tartalmat, a mainstream parfümök struktúrájának is leggyakoribb jellemzője a szintetikum. Pontosabban a gyenge minőségű szintetikum. És ez nem minden. Talán azt hitték túlzok, amikor a trükkmesterek és a zsonglőrködés kifejezéseket használtam korábban, de az igazság az, hogy ritkán vetemedek ilyesmire, és természetesen ezúttal sem erről van szó. 
Az illatpiramis
A parfümök világában létezik egy olyan fogalom, mely az illatkompozíció összetevőit, és ezek kibontakozásának sorrendjét rendkívül érzékletes formában szemlélteti, ez az illatpiramis. Amikor kipróbálunk egy parfümöt, először a fejillatot érezzük, ám ez egy rövid ideig tartó mozzanat, az idő múlásával ugyanis kibontakozik az illat lényegi része, a szívillat, végül pedig az illatélmény legkitartóbb része az alapillat. Ez a kibontakozási folyamat egy minőségi parfüm esetében akár egy egész napon át tart. És itt jön a bökkenő. A parfümöknek sajnos túlságosan is nagy része másképp működik. Minthogy a minőségi alapanyagok használata erősen profitcsökkentő tényező, így a marketingesek nem különösebben lájkolják azok a használatát, de erre még visszatérünk.

Anno stratégiai tervezőként, az ügyféltől érkező megrendelés legfontosabb elemei között dolgoztam az ún. brieffel. Ez egy olyan leírás, melyben a megrendelő részletesen megadja, hogy törekvéseinek mik a legfontosabb jellemzői. Megfogalmazza benne a termékről, a piacról, a kommunikációról szóló tudnivalókat, meghatározza ezen kívül az alkotás és tervezés szabadságát gátló olyan tényezőket, mint például a költségvetés, de akár a kötelezően használandó szempontokat, motívumokat is.


Egy óriás illatgyártó, a Givaudan S.A  egyik üzeme
Hasonlóképpen, amikor L'Oréal marketingesei a vállalat tulajdonában lévő Giorgio Armani márkához, vagy a PROCTER & GAMBLE-nél a Hugo Boss parfümökhöz kapcsolódóan úgy döntenek, hogy új illatot dobnak piacra, adnak egy briefet az egyik „alkotásra” specializált óriáscégnek, ahol a bérmunkában dolgozó parfümőrök egyebek mellett joghurtot, mosóport, és hasonló termékeket illatosítanak. Utaltam már rá, hogy a minőségi alapanyagok használata nincs jó viszonyban a profithatékonysággal, de nincs jó viszonyban az eladhatósággal sem. Vagyis a megrendelés minden valószínűség szerint megnyerő, de eladható árú parfümre szól.  A minőségi alapanyagok hanyagolásán túl, ezt többnyire úgy lehet megoldani, hogy tudatosan kihasználják azt az alapigazságot, miszerint „egy találkozás során az első benyomás a legfontosabb”.  Így születnek sorra az úgynevezett fejillattal hódító kreációk. A legtöbb ember ugyanis néhány szippantás után választ, tehát ebben a fázisban kell ügyesnek lenni, megfogni a vevők orrát, és megnyitni a bukszájukat. Aki azt gondolja, hogy erre hosszú távon úgysem lehet építeni, mert a vásárló rájön a turpisságra, az téved. Minthogy a többségnek halványlila illata sincs arról, hogyan is kellene működnie egy parfümnek, így a legtöbbször nincs csalódás.  Főleg, ha figyelembe vesszük, mint ahogy a legelején utaltam rá, hogy egyébként is sokszor az illúziót, a mesterségesen felépített presztízst vásároljuk meg.

Ide kívánkozik még egy fontos gondolat: természetesen a designer parfümök terén előfordulhatnak és elő is fordulnak minőségi kreációk, üdítő kivételek, de hangsúlyozom, kivételek. Akit komolyan érdekel ez a téma, az számtalan nemzetközi szakírótól olvashat részletes elemzéseket, itt az interneten is…

Mostanra biztos azt hiszik niche parfüm rajongó vagyok, pedig nem igazán. Egyszerűen csak arról van szó, hogy megfertőzte a gondolkodásomat az a fajta tartalom centrikusság, melyet úgy vélem, az élet minden területén igyekeznünk kell magunkévá tenni. Hogy tudatosan, vagy még inkább, stílussal éljünk.

Nincs úriember, aki itt nem érzi jól magát
A 90-es években én is kipróbáltam a Davidoff Cool Watert, majd egy röpke pillanatig csatlakoztam a Bossgenerációhoz. De mára már sok mindent megértettem ezen a téren is, és hosszú évek óta igazi illatokat, vagy ha úgy tetszik, örök illatokat használok. Nyolc vagy talán kilenc éve is van annak, hogy felkeltette a figyelmemet London legnevesebb borbélyüzlete, mely egyben parfüméria is. Az üzlet London úri rétegének és az angol Királyi Udvar kiszolgálására szakosodott, és ezt látja el immár 130 éve. Viktória királynő óta öt soron következő uralkodógeneráció fejezte ki megbecsülését a cég iránt a Királyi Címer odaadományozásával. Egy ilyen céget nem a mesterségesen gerjesztett, hanem a valódi presztízs motivál arra, hogy soha ne engedjen a minőségből, így mindmáig ugyanolyan követelmények mellett, kézműves technikával, a legjobb alapanyagokból készíti termékeit. Olyan illatok sorakoznak polcain, melyek a világirodalom alkotásaiban nem egyszer fordulnak elő. 

A híres James Bond illat
Többek között Ian Fleming jól ismert regényalakjának, James Bondnak is egy Trumper illat a kedvence, az Eucris. A céget 1875-ben alapította Mr. George F. Trumper, akinek neve azóta is az egész világon egybeforr valamivel, amit véleményem szerint nem tükröznek hűen még az olyan fogalmak sem minta a „luxus”, vagy a „exkluzivitás”. Másról van itt szó: a klasszikus, értéktudatos életstílusról. Jómagam nem vagyok egy megrögzött James Bond 
rajongó, talán ezért is választottam a széles Trumper kínálatból egy olyan illatot, amely közelebb áll hozzám: ez a Sandalwood. A valódi szantálfa ritka és értékes illat, melynek előállításához, mint most már tudjuk, általában szintetikus, vagy gyenge minőségű alapanyagot használnak. Nem így a Trumper - a cég az indiai Maiszuriból szerzi be parfümjéhez a legmagasabb minőségű szantálfát. Nos, erre gondoltam, amikor azt mondtam, hogy a tartalom szerint okosabb választani. És tudják mennyivel kerül többe ez a különbség? Ha a Hugo Boss-szal hasonlítom össze, az 50 milliliteres kiszerelés esetén 3120,- forinttal.

NEROLI, az igazi parfümök első hazai képviselője, 
a Régiposta utcában
A Trumper illataiért már nem kell Londonba, a Jermyn Streetre mennünk. Budapesten a Régiposta utcában van egy parfüméria, a NEROLI. Az első és mindmáig az egyetlen olyan üzlet, ahol a Trumper illatai mellett olyan  parfümházak termékei is megtalálhatók, mint a CREED, mely a világ egyetlen családi kézben tartott luxus parfümháza, amit 1760-ban alapítottak, és története során több mint tíz királyi családot szolgált ki. Máig hű a hagyományos módszerekhez, az értékes természetes alapanyagokhoz.

Azoknak, akik téli, vagy nyári illatot keresnek -minthogy sokszor kérik tőlem, hogy beszéljek ilyesmiről-, szeretném elmondani, hogy legjobb tudomásom szerint a komoly szakemberek, még a nemek szerint sem szeretik kategorizálni az illatokat (mondjuk ezt én túlzásnak tartom), nemhogy évszak szerint. Az évszak szerinti jelzőket az utca embere, vagy éppen a drogériák vélhetően igen képzett eladói „ráolvassák” az egyes illatokra. Valójában nincs is ilyen kategorizálás. Van viszont az illatok terén olyanfajta megkülönböztetés, mint a boroknál, vagy a pezsgőknél az édes és a száraz jelleg. Itt az alacsonyabb, „édes” kategóriát pl. a gyümölcsös illatok jelentik. De akik csak most ismerkednek a minőségi parfümök világával, azokat szeretném megnyugtatni, mert az üzlet tulajdonosa, Csöndes Áron, mint a téma első hazai képviselője, igazi küldetésének tekinti illatkultúránk fejlődését, ezért üzletében kiemelkedő szakértelem és odafigyelés várja az érdeklődőket.

Lorenzo Villoresi, a híres firenzei parfümör
alkotásai is megtalálhatóak a Nerolinál
Jómagam 2006 óta a Nerolitól szerzem be azt a 2-3 illatot, amihez hűségesen ragaszkodom, és amelyeket hangulatom, vagy az illat karaktere és az aznapi programom függvényében használok. Ezzel együtt tény, hogy az üzlet széles parfümkínálatában igazi „otthonra” találnak azok is, akik az olyan illatokért lelkesednek, melyek nem profittermelés árnyékában, hanem az alkotás és a kreativitás szabadságában születnek.

Záró gondolatként, hadd mondjam el, azért tartottam fontosnak mindezt leírni, mert úgy gondolom, hogy sokszor nem a valódi stílusunkban élünk, hanem valamilyen „kényszerstílusban”, mert úgy érezzük nem engedhetünk meg magunknak jobbat. Pedig ez nem igaz. Az élet apró finomságait, és az azokban rejlő többletet felfedezni, magunkévá tenni, nem a pénzen múlik elsősorban, hanem azon, hogy többet lássunk a világból, mint amit általában mutatnak nekünk. Reménykedem abban, hogy ezzel a bejegyzéssel néhány embernek sikerül segítenem, hogy ebben a műanyag világban egy apró lépéssel közelebb kerüljön valamihez, ami igazi…


TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON » 


A stílus konferenciája

$
0
0

Időnként elhangzik, hogy a századforduló magyar polgári rétegének „vérében volt az elegancia”. Napjainkban mégis azt állapítjuk meg gyakrabban, hogy hiányoznak társadalmunkból az olyan úriemberek, akik egyebek mellett öltözékükkel is megjelenítenek egyfajta esztétikai normát. Kritikát tehát gyakran hallhatunk a hazai férfiöltözködés kapcsán. De van egy másik szólás is, amit már 2010-ben az első blogbejegyzésemben is felidéztem, s mely szerint „a vér nem válik vízzé”. Ki tudja miért, én hiszek abban, hogy amennyiben nem csak kritikát, hanem útmutatást és megfelelő ösztönzést kap, a magyar gentleman egyre inkább képes lesz felfedezni régi önmagát.

Ezt a célt hivatott szolgálni az a konferenciánk is, amelynek megálmodója Nádudvari Gabriella, a Szegedi Tudományegyetem Stíluskommunikátor szakának képzésvezetője, akinek ezúton is köszönöm értékes munkáját. A konferencia tematikája az általam tartott egyetemi kurzus tananyagához kapcsolódóan a klasszikus férfiöltözködés harmóniarendszerét tárgyalta. A rendezvény különlegességét egyebek mellett az adta, hogy az előadások egyben vizsga szerepét is betöltötték. A hazánkban elérhető legmagasabb, mindmáig egyetlen egyetemi szintű stílusszakmai képzés idén végző szakemberei számoltak be a kurzus tematikájához kapcsolódó elmélyült kutatásaikról, és azokról az összefüggésekről, melyeket e munka során feltártak. A 10 egyedülálló tartalmú előadás megítélésem szerint arra is alkalmas volt, hogy megerősítse az alapját egy olyan szemléletváltozásnak, mely egy sokunk által vágyott régi-új korszakot eleveníthet fel a hazai férfiöltözködés terén.


        

A hallgatóknak ezúton is még egyszer nagyon köszönöm az értékes előadásokat - ez igazi „férfimunka” volt!  :)  Tudom, hogy külön mindegyik témáról is lehetne egész napos konferenciát tartani, de  azt gondolom, így is kifogástalanul sikerült rámutatnunk arra, hogy az öltözködésnek létezik olyan megközelítése, amivel egy úriember életének természetes részét képezheti a stílus.

Ahogy az előadások egymást követték, a REÖK Palota Zöld Szalonja fokozatosan megtelt. Ez is különleges eredménynek tekinthető, hisz hazánkban egyáltalán nem jellemző a téma iránti fokozott érdeklődés. Hálás vagyok hát a vendégeink irányába is, akik őszinte érdeklődésükkel meggyőztek bennünket arról, hogy az elhangzó információ magoknak méltó táptalaja lesznek…

A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán működő stíluskommunikátor szak egy olyan igény szellemében működik, amely a divat, a viselkedéskultúra és a menedzsment világát harmonizálja. 

A szakot azoknak a diplomásoknak ajánljuk, akik – „karmesterként”,  különböző szakterületek képviselőinek bevonásával – holisztikus szemlélettel szeretnének a külső és a belső egységének megteremtéséért dolgozni. 



TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON » 

Bond Style 50

$
0
0

Ian Fleming és Sean Connery az
„Oroszországból szeretettel” forgatásán, 1963.
Fél évszázados évfordulót ünnepel idén Őfelsége stílusos ügynöke. Az elmúlt 50 évben, 22 alkalommal jelent meg filmvásznon a klasszikus férfielegancia egyik meghatározó jelképe, Ian Fleming hőskaraktere, James Bond. Fleming egyébként maga is személyesen közreműködött az első három Bond film forgatásán. A jubileumot több olyan mozzanat is kíséri, melyek hozzájárulnak a méltó ünnepléséhez.

Ilyen például az a kiállítás mely eddig még soha nem látott módon nyújt betekintést a 007-es ügynök 50 éves történelmébe, 1962-ig visszamenőleg.

Sean Connery  és Honor Blackman, Goldfinger 1964.
A londoni kiállítás neve Designing007 – Fifty Years of Bond Style, amiből kiderül, hogy a rendezvény tematikája a Bond mögött lévő dizájnra és a stílusvilágra épül. Megtalálható itt szinte minden, ami James Bond. Ruhák, kiegészítők, autók, fegyverek, az egyéb kütyüket is beleértve. 

Halandó ember tulajdonképpen még sosem kerülhetett közelebb a 007-hez. 

Egy ilyen évforduló természetesen nehezen képzelhető el új produkció nélkül, így október 26-án Londonban bemutatásra kerül a 23. James Bond film, Skyfallcímmel, melyben Daniel Craig harmadik alkalommal ölti magára az ikonikus karaktert. A filmet az Oscar-díjas Sam Mendes rendezi, a gyártást pedig ezúttal is az EON Productions, a Metro-Goldwyn-Mayer és a Sony finanszírozza. Bond ellenfelét Javier Bardem, M-et a megszokott Judi Dench alakítja, míg a Bond-lányok szerepét Bérénice Marlohe és Naomie Harris kapták. 

 
A film egyik különleges visszatérő szereplője egy igazi klasszikus, az Aston Martin DBS. Bár ez a darab minden bizonnyal nem azonos azzal, amit Sean Connery vezetet a Goldfinger-ben és a  Thunderball-ban. Úgy tudom, azt az utót 2010-ben eladták egy aukción 2.9 millió dolárért. 


Ami az öltözékét illeti, Craig ismét Tom Ford öltönyt fog viselni, amit nem kívánok különösebben kommentálni, ha csak annyiban nem, hogy ha már visszatekintés, akkor talán méltóbb választás lett volna ilyen téren Anthony Sinclair.  Bond órája Seamaster Planet Ocean Skyfall 600M. 

Az Omega az 50. évforduló alkalmából egy különleges darabbal is megemlékezik, az Omega James Bond 007 50th Anniversary Classic Seamasterrel, melynek számlapja és hátlapja dizájnban finoman kapcsolódik Bond-hoz és az évfordulóhoz.
Minthogy az évforduló egybeesik a világ legjelentősebb sporteseményével, aminek helyszíne köztudottan szintén London, így talán nem meglepő, hogy a két eseményt a britek igazán ötletesen kapcsolták össze. 

Őfelsége kedvenc titkos ügynökét alakító Daniel Craig a királynőtől felkérést kapott eddigi legfontosabb küldetése végrehajtására, ami az olimpia megnyitójához kapcsolódik. Ezt az akciót várhatóan 1 milliárd néző fogja hamarosan nyomon követni. Valószínűleg nincs olyan mozi karakter, mely ennél nagyobb karriert mondhat magáénak, de én személy szerint ebben nem látok semmi kivetnivalót. Gratulálok Mr. Bond! Remélem a 100-ik évfordulót is „megéled”.  

HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

Uniform megjelenés... vagy mégsem!

$
0
0

Az öltöny viselése állítólag uniform megjelenést eredményez. Ám ez csak az avatatlanok szemében igaz. A bennfentesek, két egymástól nagyon is eltérő stílust azonosítanak be a lentebbi képeken…

















A stílusképletek legfőbb jellemvonásait a következetesség adja, ami kiterjed a viselt öltöny szabására, színére, mintázatára… a nyakkendő színére, struktúrájára, mintázatára… de nem kevésbé a díszzsebkendőre, aminek jelenléte, vagy tudatos mellőzése legalább annyira fontos, mint a viselt darab színe, anyaga, mintázata.  Az egyes stílusirányzatok esetében minden elem tudatos választás eredményeként kerül az összeállításba, jól meghatározott keretek között.

Érdemes hát időt fektetni a rálátás, a kompetencia növelésébe, mert többek között ez a különleges tudás, a nemzetközi stílusirányzatok harmóniaképleteinek ismerete az, ami érthetővé, és igazán élvezhetővé teszi a klasszikus férfiöltözködést…  

TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON » 

A gentleman lét nem privilégium, hanem férfikötelesség!

$
0
0

Manapság a gentleman lét fogalmát sokan hangulatuk, vagy érdekük szerint értelmezik. Így egyre gyakrabban kényszerülünk tisztázni ezt a tartalmat, már csak azért is, hogy „egy nyelvet beszéljünk”.

Angol stílusjegyek
A gentleman tehát először is férfi, a szó hagyományos értelemében! Olyan világot élünk, ahol már ezt sem indokolatlan leszögeznünk. Ha ezután továbblépünk, és eszmetörténeti vonatkozásokat elemzünk, a gentleman fogalma alapvetően egy életfelfogást határoz meg, olyasfajta attitűdöt, melynek karakterjegyei valójában nem kötődnek sem ranghoz, sem származáshoz. Nem holmi arisztokratikus körök kiváltsága, és nem is valamely nemzet által kisajátítható ideológiai fogalomról van szó. Még akkor sem, ha például a britek a modern világban valóbban többet tettek másoknál, hogy megőrizzék a gentleman ideáljához tartozó fontos erényeket. Az viszont igaz, hogy e tulajdonságok nagy része formai, viselkedésbeli tartalmat határoz meg. Ezek a külsőségek mégis esszenciális összetevői a civilizáció-kultúra fogalompárjának.  
Olyan formajegyekről van szó, melyek nem tűnnek lényegesnek, mégis kulcsfontosságúak a civilizáció hanyatlásának megakadályozása szempontjából. Szerencsés esetben a gentlemannek a közönségességgel szembeni ellenérzése segít leleplezni és elutasítani mindazt, ami az emberi lét elértéktelenedésével fenyeget. Remélhetőleg a gentleman még hosszú ideig megtestesíti ezeket a vonásokat s mindezek tetejébe, ahogy egy 1903-ról írt karcolatban olvashatjuk, még esztétikai normát is megjelenít.

Olasz stílusjegyek
A gentleman értékrendnek a fennmaradásáért, túléléséért minden jó érzésű férfinak felelősséget kell éreznie. Ugyanakkor az esztétikai oldal, azon belül az öltözék vonatkozásában nekünk itt Magyarországon nincs könnyű dolgunk. Nem elég, hogy küzdünk a múlt árnyaival, társadalomszociológiai örökségünkkel, de ha előre tekintünk, akkor sem a megnyugvás vár ránk. Dilemmát dilemmára halmoznak az éppen aktuális tendenciák, melyek nyíltan, vagy burkoltan folyton olyasmit akarnak ránk erőltetni, ami nem mi vagyunk, s ami éppen ezért az egészséges férfiban egyfajta önvédelmi reakcióként idézi elő az öltözködéstől való túlzott tartózkodást.  Itt van például az a trend, mely a nemek közötti határokat nagy erőkkel igyekszik összemosni, úton-útfélen azt hangoztatva, hogy az elnőiesedett férfi ideál olyan sikk, amit követni kell, ha nem kívánjuk magunkra süttetni a maradiság bélyegét. Vagy a másik, mely pesszimistának, fantáziátlannak érzi a hazai férfitársadalom nagy részét, ha nem olyan színesen, vidáman, vagy bohémen öltözködik, mint például az olasz nemzet fiai. 

De miről is van itt szó? Először is, férfiak vagyunk, hadd ne kelljen ezért elnézést kérnünk. Másodszor, így vagy úgy, ki részben, ki egészen, de magyarok vagyunk, nem olaszok. Mellesleg az angol úriember is teljesen más felfogásban öltözködik, mint az olasz. Hogy a két irányzat a maga nemében stílustanilag mégis koherens és teljes értékű, az annak köszönhető, hogy mindkettő a klasszikus normákra épül. Arra az alapra, ami egykor a mienk is volt. És ma is az! Mégis tény, hogy dolgoznunk kell megjelenésünkön, finomítanunk kell azt. Európaiságunk fényesebb napokat is látott alapjairól le kell söpörnünk a port, ami rárakódott az elmúlt 60 évben, hogy értékmutató mérceként támaszkodhassunk rá, miközben igyekszünk ráérezni, mit jelent napjainkban gentlemanként élni és úgy is öltözködni. Itt, Magyarországon. Mert, ahogy az egyéni stílusfejlődés során sem az a cél, hogy másokat „majmoljunk”, úgy össztársadalmi szinten is önmagunkat, a saját stílusunkat kell megtalálnunk. Azt, ami nekünk jól áll, ami hitelesen fejezi ki egyéniségünket, amiben öltözékünket tekintve is újra európaiak lehetünk. Maradéktalanul. Mert időnként ugyan elhangzik, hogy a századforduló magyar polgári rétegének „vérében volt az elegancia”, de sokkal gyakoribb az, hogy megmosolyognak bennünket megjelenésünk sztereotip vonásai miatt, vagy megállapítják, hogy hiányoznak társadalmunkból az olyan úriemberek, akik az egyéb értékek mellett öltözékükkel is megjelenítik a megkívánt esztétikai normát.

Amerikai stílusjegyek
Bírálatot tehát gyakran hallhatunk a hazai férfiöltözködés kapcsán. De van egy másik szólás is, amit én szívesen idézek fel, és ez úgy hangzik, hogy „a vér nem válik vízzé”. Talán ezért is hiszek én abban, hogy amennyiben nem csak kritikát, hanem útmutatást és megfelelő ösztönzést kap, a magyar gentleman egyre inkább képes lesz felfedezni régi önmagát.

Ha belevágunk, ez a felzárkózás talán nem lesz sem könnyű, sem gyors. De minden apró lépés, amit megteszünk stílusidentitásunk megtalálásáért, nemzeti, vagy egyéni szinten, közelebb visz bennünket ahhoz, hogy a magyar gentleman végérvényesen visszanyerje azt a méltóságát, ami egykor tagadhatatlanul részét képezte napjainak.

HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

Az igazi borotválkozás elveszett!

$
0
0

A borotválkozás azon kevés férfi hagyományok egyike, amelyet hosszú időn át az ember az apjától, vagy akár a nagyapjától tanulta el. Ám a kapitalizmus mohó gépezete ebbe is belerondított, felületességbe, igazi silányságba taszítva borotválkozási szokásainkat. Miközben a bizniszben érdekeltek bőkezűen finanszírozzák a tucattermékek imázsát, megvásárolva mindent és mindenkit, a mozisztároktól az olimpikonokig, az igazi borotválkozás elveszett, vagy még inkább művészetté vált.

Lassan nyolc éve már annak, hogy elolvastam Corey Greenberg, a Today tévéműsor (NBC) technológiai szerkesztőjének cikkét arról a borotválkozásról, amely identitást, minőségi tartalmat és stílust ad a reggelnek…  A modern borotválkozás silányságával szembeni lázadásával Corey Greenberg elindított valamit, amit a média „old-school shaving boom” néven említ. Ez az impulzus alakította ki bennem is az igényt, hogy tudatosan beépítsem hétköznapjaimba a férfihoz méltó borotválkozás élményét. Hogy miben más ez a borotválkozás? A lényeg ezúttal is a részletekben keresendő, az alapanyagok, eszközök, és a technika vonatkozásában egyaránt. 

Fotó: Erdélyi Gábor


 A klasszikus borotválkozás eszközei - a borotvahab 

A borotvahab minősége, - mint ahogy minden kozmetikum esetében – a benne lévő alapanyagok függvénye. Valószínűleg nem árulok el titkot, amikor azt mondom, hogy a nyereségérdekelt szemlélet nem csak a természetes alapanyagokat mellőzi, de még a szintetikumokból is az olcsóbbat, a gyengébb minőségűt használja. Ezért a flakonos habok többsége nem pusztán nem képes ellátni a feladatát, a szőr puhítását, kiemelését -mert el sem jut a szőrvégekig-, de hosszú távon káros élettani hatásoktól sem mentes. Persze magam is tudom, hogy a tömegtermelés nem a felvilágosult férfit tekinti célpiacának, de ennek ellenére, vagy talán éppen ezért elgondolkodtató a dolog. A következetesen számoló, tudatosan borotválkozó férfi ugyanis tudja, hogy a minőségi alapanyagok életvitelszerű használata nem csak tartalomban nyújt összehasonlíthatatlanul többet, de árban is kedvezőbb. Ezért amint teheti, kilép a mainstream termékek szemfényvesztő világából, és soha nem is vágyik vissza. 
Tudom, megtapasztaltam! 

Fotó: Erdélyi Gábor
A minőségi borotvahabok terén a klasszikus angol irányvonalat többek között olyan márkák képviselik, mint a Trumper, vagy a Kent. Lenyűgöző minőségű, kézműves módszerekkel készített krémek és szappanok világa ez. A Trumper például Anglia egyik legrégebbi márkája. A céget 1875-ben alapította Mr. George F. Trumper a Curzon Streeten. Az üzlet hagyományosan London úri rétegét és a Királyi Udvart szolgálja ki immár 130 éve. A Kent borotválkozó szappan pedig - ahogy mondják - egyike a legjobbaknak, ami a bolygón hozzáférhető. Az ilyen krémek, melyek a legkiválóbb természetes alapanyagokból készülnek, méltó társaink lehetnek a stílusos borotválkozásban. 

 A klasszikus borotválkozás eszközei - a pamacs 

Ha van valami, ami a minőségi alapanyagok mellett nélkülözhetetlen a kényelmes, irritációmentes borotválkozáshoz, az a bőr megfelelő előkészítése, ami azonban lehetetlen pamacs használata nélkül. A pamacs használata "exfoliálja" a bőrt, megemeli a szőrszálakat a bőrfelületről és egyenletesen oszlatja el a borotvakrémet a szőrvégeken. Az optimális hatás elérésért nem árt, ha a pamaccsal 1-1,5 percig végezzük a jellegzetes mozdulatokat az arcon. Ha mindebbe belegondolunk, talán érthető, miért nem több a kézzel felvitt hab egyszerű maszatolásnál. A minőségi borotvapamacsok rendkívül finom, hajlékony, valódi borzszőrből készülnek és többféle minőségben kaphatók. A legjobb minőséget a Silvertip Badger jelöli, ami gondosan válogatott, nagy szakértelemmel kötött, ezüstvégű borzszőrből készül… ez a leghosszabb, legritkább és a legértékesebb pamacs... Méretekben is széles a skála, igyekezzünk saját igényeiknek megfelelőt választani. Az angol vonal legjobbjai között említhetők a Vulfix, az Edwin Jagger és a Kent cégek termékei. Utóbbit a pamacsok „Rolls Royce”-aként is említik. Bár tény, hogy ezt a kategóriát, kizárólag egy helyen, a Neroliban találtam meg itthon, legalább jó hír, hogy az Edwin Jagger és a Kent pamacs is beszerezhető Magyarországon, és akár már 6-8 ezer forinttól magunkénak tudhatjuk.

 A klasszikus borotválkozás eszközei -  a borotva 

Hogy van-e élet az eldobható műanyagborotvákon túl? Van bizony! És egyre inkább! Ezek közül úgy vélem a késes borotválkozás (Straight razor) bár nagyon stílusos és rendkívül férfias hatást kelt, mégsem ajánlanám mindenkinek. Kell némi „megszállottság” ahhoz, hogy megtanuljunk rendesen bánni vele. Ellenben a biztonsági borotva „júzereket” kevésbé fenyegeti a sérülés veszélye. Ez a hagyományos zsilettpengével használható borotva, amit a legtöbbször safety razor, vagy DE razor (double edge) néven említenek. 

Sokan ennek használatától is megriadnak, pedig a biztonsági borotvát nem véletlenül nevezik biztonsági borotvának. Saját tapasztalatom, hogy az évek során a patronos borotvák használata során jó párszor megsérültem, a biztonsági borotvával szinte egyáltalán nem. Ennek magyarázata talán pont az, hogy míg a patronos borotvákhoz társított hamis biztonságérzet óvatlanná tesz, addig a biztonsági borotvát több „tisztelettel” veszi kézbe az ember. Biztonságos használatának egyetlen kulisszatitka, hogy a borotvát nem kell erősen a bőrhöz nyomni! Hagyni kell, hogy a borotva súlya terelje a pengét! Ennyi! Ha megtanuljuk a használatát, egy ilyen borotva életre szól. És vajon stílusos-e az a borotva, amit olyan férfiak használtak, mint Cary Grant, Lee Marvin, JFK, vagy John Wayne? Igen! Ám a DE borotva előnyei itt nem érnek véget! Talán a legfurcsább tapasztalat a biztonsági borotvára áttérők körében, hogy sokan azok közül, akik korábban érzékeny bőrűnek tartották magukat, - súlyos összegeket költve emiatt „sensitive” termékekre-, hirtelen elvesztették ezt az áldottnak nem mondható tulajdonságukat. A jelenség magyarázata, hogy ezek a férfiak soha nem is voltak érzékeny bőrűek, pusztán a multipengés borotvák úgynevezett „tug-and-cut” hatásának áldozatai. 

Fotó: Erdélyi Gábor
Ezzel ellentétben a biztonsági borotva egy precíziós műszer, mely az élettanilag egészséges határon belül a lehető legközelebb kerül a bőrhöz, kíméletes, mégis tökéletes munkát végezve egyetlen pengével. A biztonsági borotvák piacán árban és minőségben is vannak alternatívák, de engem személy szerint az Edwin Jagger remekei vettek le a lábamról. A „Made in Sheffield, England” számomra is garancia a legkiválóbb minőségre. Ezek a világ legjobbjának tartott hagyományos angol borotvaeszközei. Legendás minőségű, kézzel előállított mesterművek. 

A borotválkozás utáni balzsam 

Fotó: Erdélyi Gábor
A frissen borotvált bőr mindenképp ápolást, védelmet igényel. A balzsam feladata a pórusok összehúzása, a bőr hidratálása és táplálása. Erre a célra szerte a világon (jómagamat is beleértve) az alkoholmentes Trumper Skin Foodot tartják az egyik legjobbnak. Rendkívül könnyű, nem zsíros, növényi glicerin alapú készítmény. A Trumper palettáról személyes kedvencem a West Indian Limes, a frissen facsart Karib-szigeteki zöldcitrom fanyar illatával. De vigyázzanak vele, bár nagyon ingerlő, meginni nem szabad :) 

A borotválkozás technikája 

A borotválkozás nem ösztönös tudásból fakad, tanulni kell. A technikánk finomodásával, a jó minőségű termékek használatával a napi szükségszerű rutinból igazi élményt varázsolhatunk. Aki megtanulja az igényes ápolókészítményeket, és kellékeket használni, a borotválkozás számos kellemetlen velejárójától is - bőrkipattogzás, begyulladt szőrtüsző – megszabadulhat. Ha megfelelő gyakorlatra tettünk szert, a minőségi borotválkozás körülbelül 10 percet vesz igénybe. De ez a 10 perc a mienk, ne mondjunk le róla! 

Fotó: Erdélyi Gábor
Mellesleg sokan nem tudják, hogy a szépen gondozott bajusz és szakáll ápolása sokkal több időt igényel, mint a simára borotvált arcbőr. A folyamatosan viselt bajusz és szakáll szükségessé teszi a napi rendszeres mosást, tisztítást, fésülést és a formai alakítást is. Az ápolatlan bajusz és szakáll azonnal feltűnik. Az arc faggyúmirigyeinek természetes zsírsavai felhalmozódnak és az izzadtsággal bomlani is kezdhetnek, kellemetlen szagot képezve. Bizonyos szaganyagok és füstök is beivódhatnak a szőrzet állományába. A szakállmérgezés fogalma is egyes kórokozók, baktériumok és gombák elszaporodásához, fertőzéséhez kapcsolódik. Vagyis az ápolt arc mindenkitől megköveteli az időt. Ne gondolják, hogy ezt megspórolhatják szakállviseléssel, vagy silány minőségű borotválkozással. 

Fotó: Erdélyi Gábor

Végezetül, ne feledjék, a klasszikus borotválkozásnak nemcsak élettani, közérzetbeli előnyei vannak, de a kellékek megvásárlása után lényegében nincsenek további költségek és nem termel környezetkárosító szemetet. (!) Ráadásul ezeket a termékeket jellemzően olyan kisebb, barátságos cégek gyártják, akiknek az értékrendjében nem a profit az egyetlen ismert fogalom. Találjanak rá az igazi borotválkozásra, élvezzék, és mutassanak mintát fiaiknak is!



Kész öltöny - barát, vagy ellenség?

$
0
0

Kezdjük talán a legfontosabbal: teljesen indifferens, milyen márkajelzés van egy öltönyön! 

Ez most biztos sokaknak nagyon furcsán hangzik… főként, mert az utóbbi évtizedek tendenciái súlyos deformációkat okoztak az öltözködéssel kapcsolatos attitűdben. És mert az identitását kereső, valahová tartozni akaró tömegek bizonytalanságából, gőzerővel igyekszik hasznot húzni a sokmilliárdos divatipar.  S hogy vajon a márkapszichológia manipulatív törekvése sikeres-e, az talán kiderül következő idézetből, amit a téma kapcsán a Facebook oldalamon egy hozzászóló fogalmazott meg:  




Gondoljanak csak bele: van, aki munkája megérdemelt elismeréseként, különleges jutalmaként tekint valamire, aminek az immanens tartalmát, ésszerű ár-érték arányát valójában nem is ismeri! Persze a túldimenzionált márkák vásárlóit többnyire ez a dolog nem is érdekli. Hisz ők a státuszt – vagy annak látszatát – vásárolják meg, vagy valamilyen más „kielégülést” keresnek. Az ilyesmi pedig mindenkinek magánügye, amit nem tisztem elemezni… Sokan vannak azonban olyanok, akik az efféle élményeket máshol keresik, és amikor öltönyről van szó, akkor egyszerűen csak szeretnének egy normális, ésszerűen megválasztott darabot. Akik nem a címkét akarják megfizetni négyszeres áron, nem is valamelyik tervező művészi attitűdjét tizenötszörös áron, hanem az öltönyt, tisztességes áron. Nekik szeretnék ezúttal segíteni néhány információval és egy személyes javaslattal.

Egy öltöny értékelésének három objektív szempontja van:
  1. a szövet minősége
  2. a szabászati jellemzők (formai tulajdonságok, méretbeli illeszkedés, stb.)
  3. az elkészítés technológiája
A szövet minőség és a szabászat témakörét is részletesen érintettem abban a bejegyzésben, amit idén februárban írtam, „Bespoke… a szavakon túl…” címmel. Abban a bejegyzésben a legmagasabb minőségről írtam, amit természetesen a kézi készítésű öltönyök képviselnek.

Azonban nyilván nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a bespoke öltöny nem mindenki számára megfizethető. Még akkor sem, ha az ilyen öltönyök a valódi tartalom miatt kerülnek többe és nem valamelyik művészzseni túlértékelt attitűdje miatt. Ugyanakkor, még akik viselik is a méretre készített darabokat, azoknak sem minden öltönyük csináltatott. Így rendszeresen kérnek tőlem segítséget olyan férfiak, akik napi szinten konfekció öltönyt viselnek.  Időnként bátortalanul kérdeztek rá, mert talán úgy vélték, én valamiképp „lenézem” a konfekciót. Pedig higgyék el, nem a konfekcióval, mint technológiával szemben vannak nekem ellenérzéseim. Sokkal inkább azzal, hogy az általános kompetencia hiányt kihasználva, az ilyen öltönyöket egyes forgalmazók/márkák a tartalmi szempontok által nem indokolt áron értékesítik. 


Nem az öltönyök között van a különbség......
Tulajdonképpen a konfekció öltönyök kategóriája a legnagyobb szemfényvesztő mutatványok színtere. Egy bizonyos színvonal felett (vagyis nem a 20-30 ezer forintos ártartományra gondolok) konfekció és konfekció között ugyanis nincsenek számottevő tartalmi különbségek. Ha szemügyre vesszük öt különböző gyártó konfekció öltönyét, még mielőtt a márkajelzés rájuk kerül, a legtöbb esetben semmilyen jelentőséggel bíró különbséget nem fogunk találni közöttük. A legnagyobb fashion márkák is közel azonos minőségű, nem ritkán ugyanazokból a szövetekből készítik a nagyközönségnek szánt öltönyeiket, ugyanazt a színvonalat képviselő gyártási technológiával.  Ennek ellenére jelentős árkülönbséggel juthatunk hozzájuk, attól függően, hogy milyen címke került rájuk. 


Nézzenek a fénybe, és fogalmuk sem lesz mi a helyzet valójában!
Vagyis egy konfekció öltöny esetében a márkaérték a legritkábban azonos a termék immanens tartalmával, sokkal inkább érzeteket, mesterségesen generált szubjektív értéket képviselnek. A gyakorlatban ezt úgy tudnám szemléltetni, mint lufikat, melyek nyugalmi állapotban közel azonos méretűek, felfújt állapotban viszont az optikai méretük nagyon eltérő lehet. A méretek közötti eltérés érzetét természetesen a beléjük fújt levegő mennyisége okozza. A levegő ebben a szemléltető példában azt a marketing költségvetést jelképezi, amit a márka presztízsébe, imázsába tud invesztálni a tulajdonos. Napjainkban a márkák által közvetített érzetek rendkívül hatékonyan képesek befolyásolni a fogyasztót, aki a tartalmi szempontokat kompetencia hiányában nem tudja racionálisan mérlegelni, így nem marad más neki, minthogy imázs alapján választ, s így akaratlanul is áldozattá válik, a divatipar áldozatává.  

A konfekció kategóriának sajnos a másik irányba is van véglete, ott ahol az „olcsóság” a hívó szó.  A sznobizmusnak természetesen itt is van táptalaja, amit ebben a szegmensben a hamisítványok szolgálnak ki, vagy egyéb trükkökkel próbálják elhitetni a célpiaccal, hogy 30 ezer forintért is lehet jó öltönyt venni. És ez nyilván még nem minden. Ha belegondolok hányféle zsonglőrködésnek ad teret ez a termék, egyszerűen esélytelennek érzem, hogy mindenre felhívjam a figyelmet. Nem is próbálkozom ezzel. 

Úgy döntöttem keresek inkább egy olyan üzletet, amire azt tudom mondani, hogy konfekció terén olyan öltönyöket forgalmaz, amelyek minőségben és ár-érték arányban is ésszerű alternatívát jelenthetnek mindazoknak, akik a közép kategóriában érdekeltek.



Talán elhiszik, hogy amikor megfogalmaztam ezt a szándékomat, nagyon kevés esélyt láttam arra, hogy találok olyan üzletet, amely a jelenlegi piaci viszonyok között, megfelel majd kissé talán illuzórikusnak látszó elvárásaimnak. Sokáig tartott, de végül megtaláltam! Azt az üzletet, amelyre akár azt is mondhatom, hogy túlteljesítette az eredeti elvárásaimat. Nem valamelyik elgépiesedett üzletláncról van szó, hanem egy kisméretű, magyar vállalkozásról. Ez a kritérium például nem szerepelt az eredeti elvárásaim között, de jó érzés volt megismerni egy olyan családot, amelynek szellemiségében szinte tapintható valami a múltból. 
Mezei Dóra
A két kis üzlet személyzetét is főként a családtagok képezik. Az üzletvezetői feladatok nagy részét a család ifjú hölgy tagja végzi, Mezei Dóra, akinek munkájában nem csak a figyelemreméltó igényességet fedeztem fel, de valamit abból az értékrendből is, amit minden bizonnyal a szülőktől örökölt, és aminek fájó hiányával napról napra egyértelműbben nézünk szembe a bennünket körülvevő világban. 

Az üzletek színvonala a legkevésbé sem hivalkodó, de hűen képviselik azt a visszafogott polgári eleganciát, amit ilyenkor tudatosan, vagy ösztönösen elvárunk.



Ahogy korábban már említettem, konfekció esetében a szövet minősége sarkalatos pont. Hisz ha jó minőségű a szövet, akkor az adott öltöny vélhetően a kidolgozottság terén sem fog csalódást okozni. Nos, amint elkezdtem szemügyre venni az egyes darabokat, igazán kellemes meglepetésben volt részem: mint azt már tudhatják, az öltönyök márkajelzése számomra nem releváns, s bár a jó szövetnek sem kell törvényszerűen elit gyártóktól származnia, azért az megnyugtató, ha mégis így van. 








Azt hiszem mondhatom, tökéletes nyugalom lett úrrá rajtam, amint szembesültem azzal, hogy az öltönyök többnyire Guabello, Reda, Lanificio F.lli Cerruti, Dormeuil és hasonló minőségű, élvonalbeli gyártók szöveteiből készülnek. Mindez akár 100 ezer forint alatti áron! 


Már ez is bőven elegendő lenne ahhoz, hogy jó szívvel ajánljam figyelmükbe ezt az üzletet, de ez messze nem minden. Ha például megtetszik nekünk egy öltöny, vagy zakó, de éppen nincs készleten az általunk viselt méret, azonnal megrendelik számunkra és néhány napon belül a rendelkezésünkre áll. Amikor egyáltalán nem találunk az üzletben olyan öltönyt, zakót, nadrágot, vagy akár inget, ami megfelel az elképzeléseinknek, akkor elénk kerülnek a katalógusok, ahonnan kiválaszthatjuk az elképzelésünknek megfelelő ruhadarabot, és pár napon belül már mehetünk is érte. 
Ez egy konfekció öltöny... Megmondhatnám
milyen márkajelzés van benne... de még
mindig úgy gondolják, hogy számít?
Konfekcióról lévén szó, a kisebb méretbeli igazítások igénye felmerülhet, de ebben is professzionális háttérre számíthatunk, hisz az üzletnek saját szabászata van. Így minden ruhadarabot az igényeink szerint méretre alakítanak – nem csak az öltönyök, de ha szükséges az ingek esetében is számíthatunk a karcsúsítás, vagy az ujjhosszúság korrigálására. 

Még egy igazán hasznos apróság: az öltönyöket itt úgy forgalmazzák, hogy a méretek közötti kombinációkat is lehetővé teszik, vagyis annak sem kell a szokásos fanyar helyzeteket átélnie, aki alkatából adódóan más méretet visel zakóban, mint nadrágban. 

Az üzletben az öltönyök általában alapból több nadrágmérettel vannak készleten, de ha mégis valamilyen méretproblémába ütköznénk, a katalógusból történő rendelés minden ilyen akadályt végérvényesen elhárít.   


A férfi ruhatárban a kiegészítők a legkevésbé sem mellékes dolgok. És most nem csak a nyakkendőre, vagy a díszzsebkendőre gondolok, hanem például a megfelelő színű és szárhosszúságú zoknira. Rendszeresen előfordul a különböző üzletekben, hogy értetlenül néznek ránk, amikor hosszú szárú zoknit keresünk, holott ízléses férfi lényegében csak ilyet visel az öltönyeihez. Itt nem fogunk ilyet tapasztalni, mert a hosszú szárú zokni, az ún. térdharisnya saját gyártású termék, ami mindig a rendelkezésünkre áll.


A Cross & Fieldben nem csak öltönyt, zakót, nadrágot, vagy inget választhatunk katalógusból, de a farmer esetében sem vagyunk kiszolgáltatva az üzletben aktuálisan elérhető készletnek - így a casual ruhatárunkat is a megfelelő méretű darabokkal bővíthetjük











Számtalan kellemes tapasztalatról írhatnék még, amiért a közép kategóriájú konfekció vonalon a Cross & Fieldet választottam szakmai partneremnek… de úgy vélem, akik klasszikus ruhatárat építenek, átlagos pénztárcából, azoknak ennyi információ is bőven elegendő ahhoz, hogy megértsék… 
A Cross & Fieldüzletei különleges kis szigetek a főváros forgatagában, ahol olyan hangulatot, figyelmességet, és őszinte törődést tapasztalhatunk, amit sokszor a magasan pozicionált bespoke üzletekben sem. Ha jobban belegondolok, ez olyasmi, ami nem az üzlet kategória függvénye, hanem az embereké, akik a lelkét alkotják az egésznek. Engem, személy szerint, azt hiszem mindenek előtt ez győzött meg…


TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

Ki az a Grey Flannel..?

$
0
0

Igen, akár ezt is kérdezhetnénk. Ám bár a hangzás kétségtelenül megtévesztő lehet, valójában mégsem valakiről, hanem valamiről van szó. Arról a szövetről, amiből a klasszikus férfiruhatár meghatározó darabja készül, a szürke flanelnadrág.




Tudják mit jelent az, ha valakinek nincs szürke flanelnadrágja? Azt, hogy nem klasszikus stílusban öltözködik. Igen! Kissé talán messzemenőnek tűnhet ez a következtetés, de higgyék el, aki ismeri ezt a stílust és nem pusztán flörtöl vele, hanem komolyak a szándékai, annak lehetetlen megkerülnie ezt a ruhadarabot. Olyan ez, mint a fehér ing: nélkülözhetetlen és szinte bármivel kombinálhatjuk! Viselhetjük inggel, pulóverrel, de első számú kísérője bármilyen sportzakónak, vagy a sötétkék blézernek is. Van olyan vélekedés, mely szerint, ha ez a nadrágtípus eltűnne, többé senki nem viselne sportzakót. S bár kétségtelen, hogy ez a gondolat szimbolikus, az viszont tény, hogy a szürke flanelnadrág helye, közel 100 éve megkérdőjelezhetetlen a klasszikus férfiruhatárban. 


A flanelnadrág alapanyaga különlegesen kikészített gyapjú, főként merinó. Színárnyalatai a teljesen világostól a legsötétebb szürkéig terjednek, gazdag változatosságot téve lehetővé, miközben mégis megmaradunk egyetlen „színnél”, a szürkénél. Az üzleti és a kötetlen megjelenésnek is szerves része. A szigorúan szabályozott protokoll események kivételével, a megfelelő ruhadarabokkal társítva lényegében bárhová felvehetjük. A vastagságát természetesen az évszaknak/éghajlatnak megfelelően kell megválasztanunk. Kortalan és a világ bármely pontján megállja a helyét.
Ismerkedjenek meg a szürke flanelnadrággal, mely a klasszikus stílus kedvelői számára ma is ugyanúgy meghatározó, mint egykor Cary Grant, vagy Fred Astaire számára volt. 


Aki nagyon megkedveli, az nem csak nadrágban, vagy öltönyben, élheti meg a Grey Flannel klasszikus kifinomultságát, de akár illatban is…



Stíluskommunikáció 4. "évad"

$
0
0

Szakmai tevékenységem során az egyik leginkább lélekemelő elfoglaltságom az, amikor a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán működő Stíluskommunikátor Szak hallgatóinak nyújtok betekintést a klasszikus férfiöltözködés rejtelmeibe. Talán emlékeznek rá, az előző évfolyam végzősei, nem is olyan régen, nyilvános konferencia keretében vizsgáztak a Szegedi REÖK Palota Zöld Szalonjában.
Igazán büszke voltam rájuk, és Ők is büszkék lehettek magukra, hisz vélhetően az első egyetemi konferencia volt Magyarországon, ami kifejezetten a klasszikus férfiöltözködés harmóniarendszerét tárta nyilvános közönség elé. Azt hiszem, nem tévedek nagyot, ha azt gondolom, ilyen magas színvonalon, ilyen koncentrált tartalommal nem igazán tárgyalták korábban ezt a specifikus témakört…   

Az elmúlt hétvégén pedig már az új évfolyam hallgatóival tartottuk a kurzust, amely idén is teljes létszámmal indult. Az új csoport legalább annyira lelkes és tudásra szomjazó, mint az előző. S bizony az ilyen közeg az egyik legszebb ajándék, amit előadó, vagy oktató kívánhat… Számomra is az! Az egyik este még egy kellemes vacsorát is elköltöttünk együtt, így arra is alkalmunk nyílt, hogy kötetlen formában társalogjunk, s talán kicsit még jobban megismerjük egymást. Mindezek után, azt hiszem, bátran mondhatom: elszántan és tudatosan készül, épül az új szakmai generáció, a legmagasabb szintű stílusszakmai képzés keretében, ami hazánkban elérhető :)   

Megtisztelő, hogy része lehetek! :)

A zakó nem műhelyköpeny!

$
0
0

Tudják mi az egyik leggyakoribb hiba az öltönyviselés terén? Az, hogy rosszul értelmezzük a komfortos viselet kérdését! Konkrétabban, hogy mi a megfelelő méret, illetve bőség. Főleg az öltönykabát, illetve a zakó esetében. Talán nehéz elhinni, de ha kimegyünk az utcára, az öltönyben szembejövő férfiak több mint 90%-a legalább egy, de nem ritkán két mérettel nagyobb ruhát visel, mint amit helyes, és teszem hozzá előnyös lenne. Valamiért az a nézet, és vele párhuzamosan érzet alakult ki férfitársaimban, és a legtöbbször sajnos az őket körülvevő hölgyekben is, hogy a kényelmesen bő zakó a megfelelő. 



Nemrég szemtanúja voltam annak, hogy valaki felpróbált egy öltönykabátot, ami tökéletes méretű volt, ám az úriember tükörbe nézett, és azonnal megjegyezte, hogy „… ááá, ez nagyon szűk!”, majd azon nyomban levette, és már nyúlt is az eggyel nagyobb öltöny után… ami természetesen a megszokott outfitet hozta számára, amiben az volt az érzése, hogy kényelmes. Az ilyen beidegződött érzeteket sajnos nagyon nehéz megkerülni, így ilyenkor még a kompetens eladó személyzet is akadályba ütközik esetleges észrevételével, hisz, ha a vevő a bő zakóban érzi jól magát, nehezen fogad be más gondolatokat. Meg kellene valahogy értenünk, hogy az öltönykabát nem egy műhelyköpeny (bár tudom, hogy sokan annak élik meg), hanem egy olyanöltözék, ami jó esetben, azon túl, hogy tökéletesen idomul hozzánk, előnyösen jeleníti meg alakunkat. Ám erre csak akkor van esély, ha az öltöny jól szabott, és megfelelő méretű.  Javaslom hát, hogy akik szeretnék kihasználni az öltönyben lévő lehetőséget arra, hogy előnyös megjelenést kovácsoljanak maguknak, azok ne viseljenek kényelmesen bő zakót. A zakó legyen annyira „szűk”, hogy álló helyzetben éppen csak be lehessen gombolni, anélkül, hogy az elején a jellegzetes „X” torzulás nagyon látványosan megjelenjen. Vagyis, még csak az sem feltétlen kívánalom, hogy az zakó test eleje teljesen sima legyen, elég, ha nem bántó a „torzulás” (!) 

A megfelelő méretű zakó optikailag szépen keretezi az alakot. Ezt a funkciót azonban az egy mérettel nagyobb ruha nem tudja betölteni, s így a megjelenés jellegtelen, mi több előnytelen lesz. A hölgyeket is ezúton kérem, próbálják megérteni, hogy ha férfiöltözködésről van szó, nem elég a megérzéseikre hagyatkozni… hisz ha a női megérzés elégséges lenne, minden hölgy tökéletesen öltözködne, nem igaz?

A férfiöltözködésnek komoly szabályrendszere van, amit ismerni mindenkinek elemi érdeke, ha öltönyt visel, vagy arról mond véleményt. Nem kell hát, hogy begombolt zakóban le tudjunk ülni. Nem kell! Ha leülünk, a zakót gomboljuk ki. És még valami: minél testesebb alkatú, esetleg pocakos egy férfi, annál kevésbé válasszon magasan záródó zakót, így elkerülhető a zakótest alsó részének előnytelen szétnyílása, elállása is… 

TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

VEZETŐK A STÍLUSRÓL - Borsay Tamás

$
0
0

Sokszor mondtam, nem ismerek a hazai közszférában olyan úriembert, aki stílusával megjeleníti azt a normát, ami méltó a magyar gentleman egykori hírnevéhez. Ezt a nézetemet, a legnagyobb örömömre a továbbiakban nem tarthatom fenn. Megismertem Borsay Tamás Urat!


Lucifer arca

$
0
0

Guillaume Geefs: Lucifer
A régi mondás szerint „a férfi csak egy fokkal legyen szebb az ördögnél”. Nos, uraim, könnyen lehet, hogy fel kell kötnünk azt a bizonyos gatyát, ha ennek az egyszerűnek látszó elvárásnak eleget kívánunk tenni! Attól tartok maga Tom Cruise sem állt még ennél lehetetlenebb küldetés előtt.

A Biblia szerint ugyanis Lucifer nem csúnya – nem bizony, és ezt egyetlen teológus sem vitatja. Mi több, Ezékiel könyvének 28. fejezete így határozza meg külsejét: „az arányosság pecsétgyűrűje, teljes bölcseséggel, tökéletes szépségben”. Az igazi furcsaság azonban az, hogy a Bibliában nincs egyértelmű utalás arra, miszerint Lucifer, a bukása után, külső megjelenésében is megváltozott volna. Dr. Arnold Fruchtenbaum (a New York Egyetemen doktorált teológus, tekintélyes bibliatanító)szerint mindazok a portrék, amiket a művészek évszázadokon át az „Ördögről” festettek, amelyek rútnak ábrázolták őt, egyszerűen tévesek. Teológiai elemzése szerint, mivel a bölcsesség és szépség vele pecsételtetett be, ő a legbölcsebb és legszebb lény Isten teremtményei között.

Ezek után csoda-e, ha úgy érzem, valaki nagyon ki akart babrálni velünk, amikor a férfiszépség kívánalmára utaló régi mondást megfogalmazta.

A Gentleman grooming témakörében, ezúttal a férfi arcnak a borotválkozáson túlmutató esztétikai kívánalmait járjuk körbe.  Nem csak az öltözködéssel kapcsolatos gondolkodásunk, de már az ápoltság témakörében is rendkívül pontatlanok, vagy félreértelmezettek az elképzeléseink. 

A legtöbben nehezen tudják eldönteni, hogy ez a téma, milyen formában és mértékben kaphat helyet egy úriember életében. Sokan gyanakvással, valamiféle értelmezhetetlen félelemmel gondolnak például az arckrémre, mintha attól kellene tartani, hogy „varázsszer” van benne, amitől nem pusztán ápoltabb, esztétikusabb lesz az arcbőr, de titokban, alattomos módon a normális férfi nemi beállítottságát is átkódolja. Uraim, higgyék el, az ilyesmi nem attól alakul ki, hogy felveszünk egy színes inget, vagy teszünk valamit, amitől jobb lesz a közérzetünk és fittebb az arcbőrünk. Akinek ilyen gondjai vannak, annál a probléma már ott volt azelőtt is, hogy az ujját az anti-aging tartalmú krémes tégelybe mártotta volna…


Az idevágó gondolatokat, lehetőségeket nem a modell fiúk, hanem a klasszikus férfiak szemszögéből közelítettük meg. A Gentleman magazin nevében meghívtam négy különböző korosztályhoz tartozó úriembert egy délutáni arcdiagnosztikával egybekötött tanácsadásra. Természetesen a szakember véleményére, tapasztalataira is kíváncsi voltam. Házigazdánk szakmai alapú tanácsai remélhetőleg azokat is elgondolkodtatják, akiket eddig nem foglalkoztattak a férfikozmetika vívmányai, az arcápolás eredményei. 

Orbán Péter - a Fiatal Diplomaták Klubja alelnöke, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Protokoll osztályának munkatársa. Korábban a Külügyminisztériumban töltött be hasonló munkakört, ahol többek között olyan kiemelkedő személyiségek vendéglátásáról is gondoskodott, mint Károly herceg és Kamilla hercegné, Akihito császár második fia, Akisino herceg és felesége, vagy a volt egyiptomi elnök, Hosni Mubarak.

„Sajnos pro és kontra látok példákat arra, hogy a magyar és a külföldi diplomaták mennyire adnak, vagy nem adnak a külsőségekre. Ahogy az illő viselkedés esetében, úgy az ápoltság tekintetében is rendelkeznünk kell bizonyos "hozott értékekkel". Az intelligencia és az igényesség közé nem tehetünk egyértelműen egyenlőség jelet, de a művelt és sikerre vágyó emberek nem engedik, s nem engedhetik meg maguknak, hogy kedvezőtlen benyomást keltsenek másokban.
Ezzel együtt, elsősorban az önmagammal szembeni elvárásaimnak igyekszem megfelelni. Szakember segítségét először 13-14 éves korom körül voltam kénytelen igénybe venni az arcbőröm miatt. A végső lökést az adta, hogy nem kívántam a Hold felszínét megszégyenítő kráteres arcbőrt. Több személyt ismertem, akik fején elhatalmasodtak a kiütések és azok mély nyomai. Idővel megismertem a ragyásodás megelőzésének lehetőségeit, fontosságát, s ahogy idősödtem a hormonjaim sem babráltak már ki velem olyan sűrűn.
Az ápolt külső tudata egyébként nem csak a magabiztosságomnak tesz jót, de bizonyos mértékben a hiúságomnak is. Nem beszélve arról, hogy az elhanyagoltságot, a nemtörődömséget, legfeljebb némely férfi gondolhatja valamiféle „macsós” dolognak, azt tapasztalom, hogy a hölgyek is inkább az igényességet, az ápoltságot értékelik.”




Várnai György  - senior rendezvénymenedzser  (független szakértő).  Hobbija a hegymászás.

A bőröm nem bírja a borotválkozást, ezért többnyire szakállas vagyok. Az arcbőr tisztaságára mégis kiemelt figyelmet fordítok, mert az enyém különösen problémás. Kamasz koromban kész pokol volt. Ma a testedzés és a wellness szerves része az életemnek. Ez utóbbihoz sorolom az arctisztító, frissítő kezeléseket is, számomra ezek kifejezetten pihentető érzést adnak. Meggyőződésem, hogy ez nem lehet pusztán a celeb-világ kiváltsága. 

Flórián Zsoltközgazdász, 41 éves cégvezető

„Az, hogy a férfiak mellett egyre több sikeres hölgy tölt be jelentős üzleti pozíciót, tovább erősíti azt a meggyőződésemet, hogy férfiként nem csak lehetőség, de elvárás is a jólöltözöttség mellett az ápoltság. A hölgy tárgyalópartnerek mintha külön erre a célra kifejlesztett speciális radarral lennének felszerelkezve. Az ápolt férfi magabiztosabb, magabiztosan pedig sok minden könnyebb. A férfi, akinek elhanyagolt az arca, többnyire sikertelen az üzleti - és magánéletében is. Nem véletlen, hogy a depresszió kezelésében eredményes gyógymód, ha a beteg többet törődik a külsejével. A megfelelő fizikai megjelenés pozitív közérzetváltozást eredményez. Ha valaki nem elégedett a külsejével, akkor a közérzete sem kiegyensúlyozott. Az ápoltság, ha nem a természetes igényesség, hanem csak közérzetbeli többletérzés miatt fontos, akkor nagy baj van. Létezik és mindig is létezett férfiápoltság. Gondoljunk csak bele, a katonás életmód mindig magába foglalta az ápolt megjelenést. Tehát ápoltnak lenni nem egy a nők által kisajátított fogalom, hanem a kulturált világ egyik alapelvárása. A férfi ápoltság legyen szó arcápolásról, szájhigiéniáról, manikűrről vagy egyebekről, a klasszikus férfiak életének természetes része volt, és mindig is az lesz. 

Az arcdiagnózis nekem abban segített, hogy tisztában legyek azokkal a nem kívánt elváltozásokkal, melyeken lehet és érdemes változtatni. Megtudtam, hol vannak azok a pontok, amelyekre érdemes nagyobb hangsúlyt fektetnem arcápoláskor. Arról is képet kaptam, hogy az arcom jellegzetességei milyen hatást gyakorolhatnak másokra. Szembesültem azzal, hogy „az arcomra van írva“ az is, amit inkább magánügynek tekintenék, amit nem feltétlenül szeretném, hogy mások is lássák. Ez is egy olyan szempont, ami miatt fontosnak tartom az arc ápoltságát. Az Egyesült Államok elnöke mellett külön stáb dolgozik azon, hogy a modern világ első számú vezetője minden szereplésén friss, karizmatikus, erős vezető látszatát keltse. Egy stresszes arc sok mindent sugároz, viszont sikerességet, magabiztosságot biztosan nem.

Virág Ferenc – Gazdaságdiplomáciában dolgozott 17 évig Nyugat-Afrikában, majd 5 évig Londonban. Jelenleg konzultáns mérnök tanácsadó.

Ahogy férfitársaim többsége, én is hosszú ideig engedtem el a fülem mellett az információkat a bőrünk környezeti hatásoknak való kitettségéről, a férfiak borotválkozása okozta szadizmusról és arról, hogy saját magunk kis törődéssel sokat tehetünk a helyzet orvoslásában. Egyszer kaptam egy kis tubus férfi arckrémet azzal, hogy borotválkozás után leheletfinoman kenjem be az arcomat. Persze rendszeresen elfelejtettem, és egy év múlva még mindig a tubus fele érintetlen maradt. Majd eljött a pillanat, amikor feltűnt, hogy reggelente egyre rosszabb arcú fazon néz velem szembe a tükörben. Az egyik alkalommal eszembe jutott, hogy hamarosan egy nagyobb előadásom lesz tengerentúli kollégák társaságában és ilyen arccal még magamnak se’ tetszem, mit várjak a hallgatóságtól.  Elhatároztam, hogy adok egy esélyt a krémnek és pár nap alatt elfogyott a tubus maradéka. Feleségem megajándékozott egy tégely férfiaknak feltalált arckrémmel és este az alapos arcmosás és reggel a borotválkozás után egy leheletnyi mennyiséget kentem az arcomra. Az egész praktika nem több mint másfél percet kért az életemből.  Egy hét múlva már éreztem, hogy a bőröm nem olyan, mint Toldi bátyja szattyánbőr gatyája, hanem feszesebb és van tartása. Menet közben érzi az ember, hogy nett, ápolt és más ember, mint e reggeli rítus nélkül.

Juhász Marina -az Álomarc Esztétikai Klinika szakkozmetikusa.

„Egy új korszakban, egy teljesen más férfitípust látunk. Akinek fontos az ápolt külső, vagy egyszerűen csak jól szeretné érezni magát a bőrében, ezért egyre inkább igényt tartanak a professzionális megoldásokra. Ehhez a tendenciához a kozmetikumgyártók is alkalmazkodnak - a Germaine de Capuccini, például speciálisan a férfi arcbőrre optimalizálva, nyírfa nedvet, szakét, citrus féléket és nyomelemeket, valamint C-vitamin koncentrátumot tartalmaz, diszkrét, férfias illatú.

A férfiaknak nyújtott legtöbb arckezelés túlmutat az esztétikai vonatkozásokon… sokkal inkább egyfajta arc-wellness hatásról beszélhetünk: száműztük innen a gyakran kellemetlen gőzölést; a férfi arcbőr anatómiájára specializált Shi-Zen japán méregtelenítő masszázst alkalmazunk; a váll-, nyak-, és a mellizmok vitalizáló masszírozásával még kellemesebbé tesszük a kezelést. A méregtelenítő aktív karbon maszk illatával és azonnali ránctalanító, mattosító hatásával rendkívüli eredményeket, igazi élményt biztosít. A kezeléseket relaxáló zenére, kellemes hőmérsékleten, gyertyafénynél végezzük. Amennyire csak lehet kizárva a külvilágot. Fontosnak tartjuk, hogy a vendég a kezelés során ellazuljon, alfa állapotba kerüljön. A kezelés után pedig egy frissítő kávéval, teával segítjük az éberség állapotának visszaállítását.

Egy ilyen kezelést minimum negyedévente kell igénybe venni, optimális esetben havonta. Amennyiben valakinek aknés bőre van, vagy fokozottan hajlamos a mitesszerek kialakulására, mindenképp havonta ajánlatos. Emellett az otthoni rendszeres ápolás is rendkívül fontos.”

Dr. Petrohai Ágnes MD. PhD. -öt évig élt Londonban, ahol a nemzetközileg elismert Chelsea and Westminster NHS Hospital főorvosa volt. Esztétikai szakirányú képesítést is Londonban szerzett, Dr. Bob Khanna, az IAAFA – International Academy of Advanced Facial Aesthetics elnökének mesterkurzusain. A mesterkurzus szakmai ars poeticája az esztétikai eljárások szinergiája volt. Jelenleg az Álomarc Esztétikai Klinika vezetője.

„A rövid idő alatt elérhető látványos eredmények miatt napjainkban Európa szerte nagyon gyors ütemben terjed az esztétikai beavatkozások népszerűsége a férfiak körében. Ilyen viszonyok mellett egyre kevésbé lehet megkerülni ezt a kérdést. Ma már itthon is az arcesztétikai szolgáltatások teljes palettájával élnek a férfiak. Ki-ki korának és igényeinek megfelelően, az általános arckozmetikai kezelésektől, - amelyek férfiak esetében inkább egyfajta arc-wellness kezelésként foghatóak fel -, a ráncfeltöltésen át, az ésszerűen alkalmazott Botox kezelésekig.

Az esztétikai kezelések területén a legtöbb tévhit a botox kapcsán kering, pedig mint általában az életben, a problémák itt is a túlzásokból, vagy a helytelen alkalmazásból adódnak. A mérték a lényeg! A botox kiváló például a túlzott izomműködés okozta dinamikus ráncok eltűntetésére, ilyen a szemöldök közötti „haragos” ránc, amit három pici izom működése hoz létre. Aki ezeket az izmokat naponta húszszor összehúzza, az megerősíti őket, és kialakul a ránc. A botox ezt eltűnteti 4-6 hónapra, és ez idő elég ahhoz, hogy a páciens leszokjon egy rossz feltételes reflexről. 
Mindannyiunkra igaz, hogy a kor előrehaladtával, a bőrben található nagy vízmegkötő képességű hialuronsav mennyisége csökken, ezért ráncosodunk. A változáshoz hozzájárul még a gravitáció, mely „lefelé húzza” a bőrt, így az fokozatosan megereszkedik, továbbá a genetikai adottságok, a stressz, a helytelen táplálkozás, a dohányzás, a szennyezett környezet, de a mértéktelen alkoholfogyasztás is.

Általában elmondható, hogy 40-45 éves kor fölött pusztán kozmetikai kezelésekkel nehezen tüntethetők el az öregedés látható jelei. Az esztétikai beavatkozások azonban látványosak, az ötveneseket általában 5, a hatvanasokat tíz évvel lehet fiatalítani. Az eredmény pedig hosszú évekig fenntartható. 

TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »



Arbitrage

$
0
0

Az Arbitrage (a magyar címet le sem írom, mert annyira semmi köze az eredeti gondolathoz, hogy az már röhej) egy film az emberről… arról, hogy milyennek szeretnénk látni, és milyen valójában. Egy film, amely azt mondja, hogy az életben minden a pénzről szól, azoknak is, akik ennek szöges ellentétét hangoztatják. Szubjektív értekezés az erkölcsi értékekről, a morális határvonalak megkérdőjelezhetőségéről… Azt üzeni, hogy az igazság (vagy annak vállalása) olykor senkinek sem használ, s hogy ilyen esetben, pusztán önmagáért értelmetlen, értéktelen, vagy akár egyenesen káros. 



Szóval igazán mély tartalmú film, olyan mondanivalóval, aminek értelmezéséhez kell az a bizonyos érettség, akárcsak az erő, a bátorság és a szabadság egy olyan világ elfogadásához, ami nem feltétlenül hagy illúziókat.



A film egyébként stílusát tekintve is minden elemében kifinomult, vagy talán több is annál, hisz igazi luxusról beszélhetünk. A főszereplő státuszát hitelesen jelenítik meg a szupergazdagság szimbólumai, nem csak az autók, vagy a lakás enteriőrök, de természetesen a ruhák terén is.



Bár Richard Gere eleganciája bizonyos értelemben divattörténeti síkon fonódik össze Giorgio Armanival, a színész hiteles megjelenését ezúttal nem az olasz fenegyerek alkotásai, hanem a Brioni biztosította. Egy olyan klasszikus, amelyet Nazareno Fonticoli és Gaetano Savini hívott életre közvetlenül a második világháború után. 



A Brioni immanens tartalmát tekintve, vélhetően nem csak számomra képvisel lényegesen komolyabb értéket, mint a Giorgio Armani által jegyzett brand. Ezzel természetesen nem signor Armani kreativitását, vagy divattörténeti szerepét vitatom, pusztán más kategóriaként tekintek rá, mint a Brionira – és csak remélem, hogy ez nem nagy bűn… ha mégis, hát senki sem tökéletes :)

Balról jobbra: Nicholas Jarecki (a rendező), Richard Gere és Susan Sarandon


TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »


Köszönöm!

$
0
0

Kedves Hölgyeim és Uraim! 

Ezúton szeretném megköszönni a figyelmüket, amit az oldalnak szenteltek a 2012-es évben! Köszönöm mindazoknak, akik kommentjeikkel lehetővé tették az érdemi gondolatok mentén zajló eszmecserét. Köszönetemet szeretném kifejezni azoknak, akik e-mailjeikkel rendszeresen biztattak, és megerősítettek abban, hogy a választékosságnak kell, hogy legyen létjogosultsága. Külön öröm, hogy az oldal számos követőjével személyesen is volt szerencsém megismerkedni. Ezen alkalmakból újra és újra meggyőződtem arról, hogy jó úton járunk, és ha lassan is, de haladunk egy értéktudatosan-, valódi tartalomban gondolkodó társadalmi törzs kialakulása, megerősödése felé.

Megtisztelő volt Önökkel tölteni ezt az évet, és reménykedem abban, hogy jövőre is velem tartanak! Boldog Új Évet kívánok Mindannyiuknak!

Tisztelettel: Brainel Mehandi





















TOVÁBBI FOTÓK ÉS HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

Messi és a pöttyös

$
0
0

„Lionel Messi … pöttyös szmokingban vette át legutóbbi aranylabdáját!  Na jó, az ő egyénisége meg a mi humorérzékünk még ezt is elbírja. De komolyra fordítva, hogyan lehet eldönteni, mi az, ami még az elegancia változatossága, és mi az, ami már túlzás? Írottak vagy íratlanok a szabályok?”

A kérdés egy facebook kommentben érkezett hozzám, s ami azt illeti úgy ítéltem meg, talán érdemes egy mondatnál bővebben válaszolnom rá:

Az elegancia, vagy a stílus (ezek nem szinonimái egymásnak, mint ahogy sokan gondolják) objektív szempontok szerint is viszonylag jól körülhatárolható fogalmak. Ez olykor egyszerűbb feladat, máskor viszont magasabb szintű kompetencia, a harmóniaelméletekre való érdemi rálátás és komoly gyakorlati jártasság szükséges hozzá. Meg kell határozni az értékelt összeállítás stílustani kereteit, ezen belüli koherenciáját, arányosságát, stb. – hogy csak a tárgyilagosabb szempontokat említsem…

Lionel Messi érintett öltözékét nem tekintem elegánsnak, és ami azt illeti, én személy szerint stílusosnak sem mondanám. Pedig nem sokon múlott a dolog! Míg egy egyszerű fekete csokornyakkendővel közelíthetett volna az olyan fogalmakhoz, mint az eredetiség, emlékezetesség, könnyedség (mint amire vélhetően szándéka szerint törekedett), addig a pöttyös csokornyakkendővel a megjelenése ízléstelenül hatásvadász lett, de ami ennél is rosszabb, komikus… Van úgy, hogy jóból is megárt a sok… ebben az esetben is ez történt…

Bár a nemzetközi sajtó nem értékelte pozitívan a pöttyös kreációt, mindazonáltal, a napokban vélhetően sokkal többször mondták ki a nagyvilágban azt, hogy Dolce&Gabbana, mint ahogy tették volna akkor, ha egy kevésbé túlzott összeállítást adnak rá a futballozóra. Nos, mit mondhatnék? Még mindig jobb, mint az, amikor a divatcégek, katasztrófa sújtotta környezetből, vagy az ottani emberek nyomorúságából próbálnak hasznot hozó hírverést kreálni maguknak… mert, hogy ilyen is van...

A Vogue, amint igyekszik meglovagolni a Sandy hurrikánt








Felcímkézve...

$
0
0





Egyszer találkoztam egy fiatalemberrel, akinek zakója ujján rajtamaradt a címke. Finoman jeleztem neki, hogy azt nem szabad rajta hagyni, mert igencsak ciki. Erre megkérdezte, hogy akkor az emberek honnan fogják tudni, hogy neki BOSS zakója van… Nos, jogos kérdés, nemde? :D

Komolyra fordítva a szót, a címkét a zakó ujjárról távolítsák el, bármennyire is nehezükre esik… Kárpótolják magukat azzal a tudattal, hogy a professzionális öltözködési szemlélet, a kifinomult ízlés, a kiforrt, férfias személyiség felé vezető úton, az egyik legfontosabb lépés az, ha magunknak, saját igényeinknek akarunk megfelelni, és nem másoknak villogtatjuk ruhacímkéinket, nevetség tárgyává téve magunkat…




Egy kétsoros tragédiája

$
0
0


Herman Van Rompuy
Gyakran megfogalmazom, hogy az öltözködési kompetencia hiánya, a közhiedelemmel ellentétben, nem hungarikum. Azaz lehet, hogy sokat kell még fejlődni a hazai öltözködési kultúrának, de tévedés lenne azt hinni, hogy mások viszont tökéletesek. Az angolok, de még az olaszok sem azok. Aki mást mond, az nem tárgyilagosan nézi a kérdést. Hogy az arányok eltérőek az biztos, de tény, hogy Milánóban is vannak rosszul öltözött emberek – és most nem csak a turistákra gondolok…

A bejegyzésem apropója azonban nem Milánó, hanem Brüsszel. Még konkrétabban egy flamand államférfi, az Európai Tanács aktuális elnöke, akinek kétsoros öltönye magára vonta a figyelmemet. Igazán nem gyakori látvány ez az öltözék, hisz az utóbbi években Prince Charles és signor Berlusconi kivételével nem sokan viseltek kétsoros öltönyt. Első ránézésre örültem a látványnak, aztán közelebbi képeken feltűnt, hogy Herman Van Rompuy úr legombolt inggallért visel… az öltönynek pedig, ami bár klasszikus fazon, valamennyi gombja be van gombolva. Ez a két apróság sajnos nagyon sokat visszavett a kezdeti lelkesedésemből. 


Majd amikor leült, észrevettem, hogy az öltönykabátja gombjához nyúl, mintha ki akarná gombolni azt. A másodperc tört része volt az az idő, amíg megpróbáltam tagadni, amit látok… és már nem volt mit tenni… kigombolta… megfosztva magát ezzel a legcsekélyebb esélyétől is annak, hogy ne csak politikusnak gondoljam, de olyan férfinak is, aki úriemberhez méltó tudatossággal és kompetenciával viszonyul az öltözékéhez. Sajnálom a dolgot…

Ez egy másik alkalom, de ugyanaz az öltöny, ugyanúgy kigombolva...


Szabály: a kétsoros ülő helyzetben begombolva marad



















Kétsoros, úgy ahogy a nagykönyvben meg van írva...








Néhány javaslat:
1. Kétsoroshoz ne viseljenek legombolható gallért
2. Ha klasszikus fazonú a kétsoros, az alsó gombot ne gombolják be
3. A kétsoros öltöny ülő helyzetben is begombolva marad



HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

Urak a színházban

$
0
0

A színház bejáratától csak néhány lépés a ruhatár. De mint ilyenkor az lenni szokott beletelik 1-2 percbe míg az ember sorra kerül és beadhatja a kabátját. Van, aki nem is várja meg, hanem már menet közben leveszi és addig is a karján tartja. Előttem egy úriember is így tesz, s közben nem tudom nem észrevenni lépéseiben, gesztusaiban a magabiztosságot, amit öltözékének vélt eleganciájából merít. Vélt, hisz bár minden bizonnyal jólöltözöttnek érezte magát világosszürke nyári öltönyében, ruházatának sem a színe, sem anyaga nem felelt meg egy színházi eseménynek a februári estében. De szomorúságomra nem ő az egyetlen, aki elvétette az alkalomhoz illő öltözetet. Sőt, hirtelen azon tűnődöm vajon van-e még egy olyan férfi, aki tudja, hogyan kell felöltözni, ha színházba megy, és eleget is tesz a kívánalomnak. Ahogy elnézem a farmeres, pulóveres, jobb esetben sportzakós társaságot, kezdem megérteni a szürke öltönyös fiatalember testbeszédében megnyilvánuló felsőbbrendűséget, hisz ő legalább öltönyben van. Ilyen alkalmakkor, jobb híján félre teszem kritikai szemléletem és megpróbálok másra koncentrálni. 



Ezúttal is ezt tettem, de most kicsit másként. Lehunytam a szemem és elképzeltem a nézőterét olyan emberekkel, akik nem szükségszerűen elkövetett gyors „menetnek” tekintik a színházat, hanem valaminek, aminek köze van az életük minőségéhez, és ahhoz, ahogyan a minőséget megélik. Estélyi ruhába öltözött hölgyeket és urakat képzeltem el magam körül, finom eleganciát, egy olyan eseményen ahol maga a színdarab csak sokadik apró építőeleme az élménynek, amit épp megélni igyekszünk. Lehangoló érzés volt tudomásul venni, hogy mindez képzelet lehet csupán.

Sokan talán azt gondolják, hogy nincs az embereknek megfelelő ruhájuk, mert nem telik rá, és különben is örüljünk, hogy egyáltalán színházjegyre futja, hogy ezzel legalább egy csipetnyi kultúrát még magunkénak mondhatunk. Tudom ez népszerű elgondolás, de nekem meggyőződésem, hogy nem valós. Nem a pénzről szól ez a dolog. Sokkal inkább arról, ahogyan gondolkodunk.  Mert úgy véljük az a fontos, hogy megtegyünk dolgokat, részt vegyünk eseményeken miközben apró, jelentéktelen formalitásnak tartjuk a mikéntet. Egyrészt. Másrészt a többségnek fogalma sincs arról mit jelent az alkalomhoz illő öltözék. Sokak számára az öltöny, jellegtől függetlenül, valamiféle csúcseleganciát képvisel, igencsak tévesen.  



De van ennél is rosszabb. Az, aki túlzásnak tartja „kiöltözni”. „Egyszerű ember vagyok én, aki színházba megy, nem kell hivalkodni”. Régen a férfi abszolút természetességgel vette fel szmokingját, ha színházba ment. Ma, bizonyára számíthatunk kellene a, „Mit játssza ez a főurat?” típusú megjegyzésekre. Pedig ez is mekkora tudatlanság. Mintha az estélyi ruha valami rang-, vagy státuszfitogtatási eszköz lenne, holott épp az ellenkezője igaz. Hisz az elit, anyagi helyzetével kérkedve bármiben megjelenhetne, akár tollas süvegben, aranysújtásos paszományban, babszemnyi gyémánt gombokkal. A szmoking azonban a színházba járó társadalmi réteg számára minden bizonnyal elérhető, ráadásul szorongás nélkül ülhet a középiskolai tanár a banktulajdonos mellett. A szmoking viselése tehát nem az elitet emeli ki, hanem épp az átlagember számára teszi lehetővé, hogy feszélyezettség nélkül csatlakozhasson hozzájuk.

Persze nem feltétlenül kell szmokingot viselni, sőt színházlátogatás során a férfinak még a nyakkendő sem kötelező. Bőven elég, ha egy minta nélküli sötét öltöny vesz fel, egy szép fehér inggel. Ha legalább ennyit megteszünk, nemcsak hogy nem rontjuk el mások hangulatát, de akár az egységes közösségi élmény megélésében is részünk lehet. Kívánom ezt mindannyiunknak!

STYLE TALK - Koós Viktor

$
0
0

Koós Viktor, a barokk hangszerkészítés első számú hazai mestere.  A Zsámbéki-medence szélén, egy kis faluban, Tinnyén él és dolgozik. Műhelye a település hajdani első kúriája, melynek atmoszférájában szinte kézzel tapintható a fiatal mester személyiségének kifinomultsága. 


Fotó: Erdélyi Gábor


A félkész hangszerek és megannyi érdekes szerszámon túl, az egyik falon kitüntetett helyen, méltósággal pihen egy igazi keménykalap, a gentleman ruhatár különleges szimbóluma.  Nem véletlenül. Koós Viktor nemcsak munkájában, de mondhatni megjelenésében is historikus értékrendet képvisel. Hű ahhoz az örökséghez, amit az 1700-as, 1800-as évek nagymesterei hagytak hátra. Megjelenése érkezésemkor is harmóniában van a környezettel és az alkalommal egyaránt. Kockás tweed zakót visel világoskék inggel és Burberry mintás nyakkendővel. Lábbelije egy kézzel varrt derby, láthatóan cordovan. Belépek az ajtón és pillanatok alatt hatása alá kerülök a műhely békés, őszinte nyugalmának. A mester körbevezet, majd előkerül a finom kézműves sör, amit különleges, spreewaldi feketeagyag kupából fogyasztunk, miközben beszélgetni kezdünk…

Emlékszik olyan impulzusra ahol a megjelenés iránti érdeklődése fordulópontra került?

Ez a fajta szemléletem kialakulása, sokkal inkább egy folyamat eredménye volt nálam, amelyben a családi háttér, a szakmai pályám, és a számomra komfortérzetet nyújtó körülmények felismerése mind kifejtették hatásukat… mint apró építőkockák, melyek egymás mellé kerülve formát adtak a „világnak”, amelyben önmagam lehetek, amelyben élni szeretnék. Édesanyám tanár, édesapám elektrotechnikai műszerész, nem voltunk különcök, de egy egészséges szinten mindig fontos volt családunkban a megjelenés. Mondhatom úgy, hogy a kulturális értékek iránt nyitott környezetben nevelkedtem.
Fotó: Erdélyi Gábor





Később, 2002-ben szakmai tanulmányaim okán külföldre mentem. Dél-Angliában, a szigetország leggyönyörűbb viktoriánus kertjének közepén működik egy iskola - a West Dean College -, ahol a világon egyedülállóan oktatják barokk vonós hangszerek készítését. Ott találkoztam nemesi származású emberekkel, akiken azt éreztem, hogy egy különleges atmoszféra lengi körül őket. Elkezdtem keresni, hogy miből fakad ez a finomság, ez a plusz, ami engem magával ragad. Néhány év alatt, felismertem, hogy számtalan dolog van, ami tartalmat és tartást ad ezeknek az embereknek… köztük sok minden, amivel nekünk, kívülállóknak nehéz lenne lépést tartani… de közben arra is rájöttem, hogy nincs veszve minden… ahhoz hogy magunkon javítsunk, hogy emberi mivoltunkban fejlődjünk, nem feltétlenül kell nemesi családfát, vagy egy kastélyt birtokolnunk. Ez a véleményem később, Brüsszelben erősödött meg, ahol megfigyeltem, hogy még a legkevésbé sem nemesi származású takarító is több kifinomultságot birtokol megjelenésében, mint amit a szemem megszokott idehaza. Valahogy így indult el az a folyamat, melynek eredményeként én még a műhelyben sem tudnám elképzelni, hogy lerongyolódott zoknira felhúzott strandpapucsban, lyukas, rossz nadrágban, ápolatlan zsíros hajjal dolgozzak. Hiszek abban, hogy a magunkfajta kézműveseknek, akik évszázadokra való mesterremeket alkotnak, törekedniük kell arra, hogy saját külső megjelenésük is harmóniában legyen azzal az értékkel, amit szakmailag képviselnek. Amikor dolgozom, akkor is kézzel varrott cipőt viselek. nem azért, mert stílusát tekintve összhangban van a műhelyem kétszáz éves fapadlójával, hanem azért, mert ebben érzem jól magam…

West Dean College
Önállóan építi ruhatárát, vagy kapott segítséget valakitől?

Kezdetben semmilyen konkrét útmutatást nem kaptam. Elsőnek egy tweed zakót készíttettem magamnak, amivel gondban voltam, mert igazán semelyik nadrágom nem illet hozzá. Így esett, hogy készíttettem hozzá egy szép flanelnadrágot, de ekkor meg a cipő volt a probléma, így bementem Vass László üzletébe és vásároltam megfelelő cipőket. Később már az internet és néhány igazán remek szakkönyv segítségével bővítettem a témára való rálátásomat, de mai napig szívesen művelem magam e téren is.  

Ezek szerint elégedett a hazai kézművesek munkáival?

Azt nem mondanám. Sajnos a legtöbb próbálkozásom kudarccal végződött, valahogy sosem azt kaptam, amit vártam - Vass kivételével. Legnagyobb bánatomra, szinte minden téren kénytelen voltam valamilyen külföldi, vagy Magyarországon tevékenykedő külföldi szolgáltatót igénybe venni ahhoz, hogy megfelelő minőséget kapjak. Tény, hogy ezek drágábbak, de valahogy érzem rajtuk azt a finomságot, igényességet, ahogy én magam is dolgozom, és ezért nem sajnálom megfizetni az árát. Miután az ember megtapasztalja a jó minőséget, rájön arra is, hogy nem éri meg kockáztatni pusztán azért, hogy spóroljon pár ezer forintot… annál sokkal fontosabb, hogy mit kapunk a pénzünkért.

Ön öltözködésével szemmel láthatóan kilóg a bennünket körbevevő környezet jellegtelenségéből. Megjelenése átgondoltságot, kifinomultságot érzékeltet. Hogyan értékeli ezt a környezete például itt vidéken?

Magyarországon szinte mindegy, hogy városban, vagy vidéken vagyunk, ha felveszünk egy zakót szinte biztos, hogy a túlöltözöttség érzetével tekintenek ránk. De hát mit lehet tenni? Nem fogok rövid ujjú kockás inget és nyolczsebes buggyos nadrágot viselni azért, hogy a társadalmi ingerküszöb alatt maradjak. Szó sincs arról, hogy túlzó lenne az öltözékem, hisz a letisztult, egyszerű eleganciát kedvelem, de az a baj, hogy itt nálunk egy sötétkék zakó, egy szép kék inggel már-már a hivalkodás határait feszegeti, de legalábbis azt hiszik az emberek, hogy ünnepségre, vagy üzleti tárgyalásra készülök.

A hölgyek részéről mit tapasztal, díjazzák napjainkban az igényes megjelenést?

Én rendszeresen járok tangózni. Fontosnak tartom a társasági életet, a társaság örömében való feloldódást, és az argentin tangó maximálisan megadja számomra azt a környezetet és kikapcsolódást, amire a rendszeres 10-12 óra munka után igényem is van hetente egy alkalommal. Az argentin tangó egyébként az egyik olyan műfaj, ahol a férfi igazán megélheti a nemi szerepéből adódó vezető pozíciót. A nő pedig megélheti a nőiességét. A séta, itt egy közeltartásos ölés. Mellesleg, szinte ez az egyetlen hely, ahol ízléses módon tehetjük meg azt, hogy egy csinos hölgyet szinte egy köszönés után mindjárt át is ölelhetünk… A tangó az a színtér, ahol folyamatosan megélhetjük a hódítás és a hódolás örömét. Európa szinte minden nagyvárosában van tangós közösség, nem beszélve Argentínáról. De már Magyarországon is kezd kialakulni a tangós élet, vannak tanárok, tánciskolák, és rendszeresen elmehetünk az úgynevezett milongákra, ami egyfajta „össznépi” tangó, és ahol táncolhatunk egymással. Számomra rendkívüli élmény, hogyha egy szép fekete öltönyben elmehetek este tangózni, és táncolhatok egy csinos nővel, aki maga is egy szép ruhát visel… hát ez egyszerűen felemelő…
Ez mellett azt tapasztalom, hogy ha például külföldön ízléses öltözékben megyek el valamelyik tangós centrumba, pillanatok alatt olyan bizalmat kapok, amit egy középszerű megjelenéssel hónapok alatt is nehezen érnék el. A nők többsége szívesebben táncol olyan férfival, aki férfiként öltözködik. Én szeretem megélni a férfiúi mivoltomat, és szeretem, ha a nő is megéli mellettem a nőiességét.

Szóval, azt mondja, hogy nem viselne rövidnadrágot zakóval?

Ezt egyvalakitől tudom elfogadni, az AC/DC gitárosától, Angus Youngtól, mert Ő egy eredeti figura, egy külön világ… de én kihagyom, azt hiszem…

Fotó: Erdélyi Gábor
Stílusát tekintve be tudja határolni az öltözködését?

Nem törekszem ilyesmire, hacsak nem annyiban, hogy a klasszikus stílust kedvelem. Ezen belül sok minden tetszik az angol ízlésvilágból, de rendszeresen hatnak rám pozitívan az olasz életérzést megjelenítő összeállítások is. Azt hiszem nem tettem le még a voksomat egyik oldalon sem, és nem is tudom, hogy valaha is le fogom-e tenni.
Vannak azonban fenntartásaim… sosem viselnék például Armani, vagy Tom Ford ruhákat. Az a fajta sztárkultusz, ami körülövezi ezeket a divatmárkákat egyáltalán nem szimpatikus számomra. Egyáltalán nem vonz az a mesterséges értékrend, amit sokan olyan szívesen aggatnak magukra. Számomra az ilyen ruhák iránti rajongás, az egyéniség az egyéni gondolkodás hiányát szimbolizálja.

Végezetül, elmondaná mit jelent Önnek a stílus?

Van egy idézet Vítězslav Nezvaltól: "Nem magyarázható meg semmivel az, mit szépséggel vagy stílussal meg lehet magyarázni". A klasszikus stílusnak van egyfajta olyan ereje, ami képes felemelni az embert. A férfiúi önvalókat élhetjük meg ebben is, a valódi önkifejezés eszköze. Egy igazi férfi, ha rátalál erre az ösvényre, annak biztos, hogy nincs vissza út.

Hálásan köszönöm az interjút! Rendkívül kellemes élmény volt Önnel beszélgetni a stílusról!

HOZZÁSZÓLÁSOK A FACEBOOKON »

A dilettáns kereslet szolgálatában

$
0
0

A napokban bukkantam erre a fotóra, egy híres-neves divatház oldalán. Ami miatt megosztom, az a díszzsebkendő használati koncepció, mely szerint, mint látható az érintett kiegészítő a nyakkendővel azonos anyagból készült.



Korábban is jeleztem már azt, hogy ez a megoldás kerülendő.Lényegében szinte ez az egyetlen szabály, amit a díszzsebkendő választás során célszerű szigorúan betartani. Ne viseljünk soha a nyakkendővel azonos anyagból készült díszzsebkendőt. Sőt, aki igazán bennfentes módon választja meg ezt a kiegészítőt, az nem csak ezt, de tudatosan elkerül minden „azonosságot”. Vagyis se az ingből, se a mellényből, se semmilyen más viselt ruhadarabból ne „szakítsunk” ki díszzsebkendőt. A díszzsebkendő egy önálló kiegészítő, aminek kiválasztása, viselési módja mesél öltözködési kompetenciánkról, ízlésünkről, harmóniaérzékünkről, személyiségünkről, fantáziákról, stb. stb. De vajon mit mesél egy ilyen tucat szett? Nos, azt hiszem sokat… csak épp nem túl hízelgő dolgokat.

Az igazi problémát azonban abban látom, amikor az egyes divatházak is ilyen szettekkel „villognak”. Hogy mi okból teszik, azt vélhetően nehéz lenne úgy megfogalmaznom, hogy annak ne legyen leminősítő kicsengése, ezért inkább megpróbálok tartózkodni. De minthogy a laikus emberben jogosan fogalmazódik meg a kérdés, hogy „akkor miért árulják, ha ez így nem jó?”, annyit talán kimondhatunk, hogy ugyanazért, amiért rövid ujjú inget is árulnak, pedig jó érzésű férfi nem visel ilyet – vagyis azért, mert a vársárlók öltözködéssel kapcsolatos kompetenciájának hiányában van rá kereslet. Az üzletek pedig nem az ízlésformálást tekintik feladatnak, hanem a megélhetést, a bérleti díjat, a rezsit, stb. A „jó, jó… tudjuk, hogy ez nem stílusos, de nekünk azt kell néznünk mi az, amit el tudunk adni…” szemlélet a meghatározó, amikor a kínálattal a dilettáns harmóniaérzéket és ízlésvilágot igyekeznek kielégíteni az üzletek. 

Végszóként, ne törődjenek azzal, hogy mi a neve az üzletnek, vagy a márkának, amely „árulja” az ilyen portékát. Hagyják meg ezeket a szetteket azoknak, akik közé önök remélhetőleg nem szívesen tartoznak. 

Viewing all 58 articles
Browse latest View live